Hydrofor jest urządzeniem, którego sprzedaż wciąż rośnie, bo stale też rośnie liczba miejsc, w jakich hydrofory są wykorzystywane. Na przykład pojawiają się one w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych, są ważnym elementem dużych oczyszczalni ścieków i przemysłowych przepompowni brudnej wody. Poza tym hydrofor może też być wykorzystywany na przykład jako element instalacji przeciwpożarowej. Jednak poza zastosowaniem i funkcjami poszczególne hydrofory różnią się tez ceną. Czy warto kupić markowy hydrofor czy równie dobrze sprawdzi się tańczy odpowiednik?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zrozumieć, na jakiej zasadzie działa hydrofor. Otóż wbrew pozorom jest to niezwykle proste urządzenie. Zasadnicza część hydroforu to cylindryczny zbiornik wypełniony powietrzem. Do zbiornika pompa transportuje wodę. W związku z tym powietrze jest stopniowo wypychane do góry, gdzie pod wpływem braku miejsca zmniejsza objętość i powstaje poduszka sprężonego powietrza. Gdy ciśnienie wzrośnie odpowiednio, zbiornik jest otwierany automatycznie i sprężone powietrze pod ciśnieniem wypycha wodę na zewnątrz.
Na takiej zasadzie działają zarówno najtańsze jak i drogie markowe hydrofory. Na czym zatem polega różnica? Markowy hydrofor zwykle jest wykonany z bardziej wytrzymałego materiału, dzięki czemu możliwa jest dłuższa i bezawaryjna eksploatacja. Poza tym markowe hydrofory często są nowocześniejsze, posiadają dodatkowe elementy takie jak na przykład membrana.